انواع دستگاههای گرم کننده و خنک کننده

دستگاه آون یا فور :

آون یا فور دستگاهی است که از آن برای استریل کردن استفاده می شود. از فور یا آون در دندانپزشکی، آزمایشگاه، درمانگاه، بیمارستان و هر جایی که نیاز به استریل کردن باشد (معمولا) از این دستگاه استفاده می شود. البته از دستگاههای دیگری نیز (مانند اتوکلاو) برای استریل کردن استفاده می شود.از «آون» یا «فور خشک کننده» در آزمایشگاه ها به منظور خشک کردن و استریل کردن ظروف شیشه‌ای و فلزی استفاده می‌شود. به طور معمول ، آون‌ها (فور) در محدوده حرارتی بین دمای اتاق تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد کار می‌کنند. اگرچه انواعی از فورها (آون)هستند که تا دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد را نیز تأمین می‌نمایند. از آون‌ها (فور) با اسامی «آون هوای داغ»  و یا «گرم خانه» نیز یاد می‌شود.

اتاق کشت : اتاق کشت محفظه ای است که برای پرورش و رشد گیاه در شرایط اصلاح شده مصنوعی طراحی شده است.در کشور ما از اتاق کشت به منظورکارهای تحقیقاتی زیاد استفاده می شود.اما جنبه دیگر اتاق کشت استفاده در تولید  محصول می باشد،در قطب جنوب از اتاق کشت برای تولید صیفی جات و سبزیجات استفاده می شود.

انکوباتور :

انکوباتور یک ابزار آزمایشگاهی است که در آزمایشگاه های بیولوژی برای کشت و رشد دادن نمونه های زنده مانند سلول ها  یا میکروب ها به کار می رود. انکوباتور با کنترل رطوبت ، دما ، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسب برای اورگانیسم های زنده فراهم می کند.انکوباتور یکی از از ابزار های مهم در آزمایش های میکروبیولوژی ، زیست شناسی سلولی و … به حساب می آید. انکوباتور توسط پزشک کودکان فیلیپینی فدل موندو اختراع شده است.

تونل انجماد :

در تونل انجماد اواپراتور به صورت ایستاده می باشد تا باد به صورت مستقیم در محصول حرکت داشته باشد. ضمن اینکه برای جریان بهتر باد سقف کاذبی نیز ایجاد می کنند که حرکت باد را به صورت چرخشی سیرکوله کند. این نوع اواپراتور ها با توان برودتی بالا، فاصله فین زیاد و دمند های هوا با حجم هوادهی و فشار استاتیك بالا طراحی و ساخته میشوند. در تونل انجماد محصول در زمان كمی (مثل 8 الی 10 ساعت) انجام می شود. اگر محصول در زمان كمی منجمد نشود، دمای مغز محصول پائین نمی رود و نمی توان برای مدت طولانی آنرا نگهداری كرد. در تونل انجماد سرعنت هوا باید بالای 3 متر در ثانیه باشد.

سالت اسپری :

سالت اسپری یک دستگاه ایجاد خوردگی تسریع شده برای نمونه های پوشش داده شده ویا رنگ شده می باشد. تا ازطریق میزان حفاظت سطح پوشش در برابر خوردگی مورد بررسی قرار گیرد. آزمون سالت اسپری ، یک روش آزمون استاندارد برای ارزیابی میزان خوردگی فلزات رنگ خورده و پوشیده شده است،

 

 

شرکت ایمن پردازان رستاک افتخار رنج وسیع دستگاههای گرم کننده و خنک کننده خود را ارائه دهد. 

کوره ها :

به طور کلی، کوره ها برای وظایف مختلفی به شرح زیر در نظر گرفته می‌شوند: تولید مدیا حرارتی / خشک کردن / بخار سازی / کراکینگ و ریفرمینگ در این تقسیم‌بندی واحدهای مادر که تولیدکننده الفینها برای واحدهای پایین دست و دیگر واحدهای مصرف‌کننده مانند MEG ، EDC و… هستند، اهمیت به سزایی دارند. زیرا خوراک این واحدها از مواد طبیعی و پایه‌های نفتی بوده و اساسا تغییر ماهیت مواد (کراکینگ) در این واحدها صورت می‌گیرد. به عبارتی مواد با کربن بیشتر به مواد با کربن کمتر شکسته می‌شوند. لذا با توجه به اینکه برای تبدیل مواد فوق نیاز به شکست برخی پیوندهای موجود در خوراک بوده و نیز لازمه شکست یک پیوند، مصرف انرژی است، برای تامین این انرژی از کوره‌ها استفاده می‌شود.گاهی در جهت کاهش مصرف انرژی برای شکست این پیوندها از کاتالیست‌ها نیز استفاده می‌گردد. از طرف دیگر حرارت جزء لاینفک مورد نیاز صنایع است. این حرارت باید به صورتی تولید گردد. حرارت مستقیم در صنایع شیمیایی در کوره تولید شده و ممکن است پس از انتقال انرژی به آب و تولید بخار، برای گرمایش جریانهای مورد نظر استفاده شود. با توجه به موضوع فوق، شناخت دقیق کوره‌ها می‌تواند راهنمای بسیار خوبی در جهت راه اندازی ایمنی و درست کارها باشد .

برج استخراج :

در استخراج مایع- مایع مانند تقطیر، دو فاز را باید در تماس با یکدیگر قرار داد تا عمل انتقال جزء مورد نظر انجام شده و سپس جداسازی صورت می گیرد. در تقطیر عمل اختلاط و جداسازی آسان و سریع است . اما در استخراج، چون چگالی دو فاز نزدیک به یکدیگر می باشد برای اختلاط و جداسازی نیروی محرکه کمی در دسترس است. در این حالت عمل مخلوط کردن دو فاز مشکل و جداسازی آنها مشکلتر است. ویسکوزیته هر دو فاز نسبتاً بالا و سرعت حرکت مواد در بیشتر قسمتهای دستگاه های استخراج پایین است. در نتیجه در بسیاری از دستگاه های استخراج، نیروی محرکه لازم برای اختلاط و جداسازی با روشهای مکانیکی تامین می شود.محصول استخراج ممکن است سبکتر یا سنگینتر از محصول پس ماند باشد در نتیجه محصول استخراج در بعضی از دستگاهها از قسمت فوقانی و در بعضی دیگر از قسمت تحتانی دستگاه خارج می شود . اگر به بیش از یکبار تماس بین مایعات نیاز باشد، عملیات تکرار می شود. اما وقتی تعداد کمیت ها زیاد و نیاز به چند بار تماس باشد، از جریان پیوسته استفاده میشودانواع برج های استخراجمهمترین دستگاه ها و برج هایی که در استخراج بکار برده می شوند عبارتند از:دستگاه های مخلوط کننده / ته نشین -برج های سینی دار مشبک- برج هایاستخراج پاششی(اسپری)- برج های استخراج کننده با همزن مکانیکی- استخراج کنندهCM- تماس دهنده با دیسک چرخانRD- ستون ضربه ای-استخراج کننده سانتریفوژی/ گریز از مرکز-برج های استخراج صفحه ای

برج خنک کننده: 

دستگاه های بزرگ تهویه مطبوع و نیروگاه ها و پالایشگاه های بزرگ و همچنین اکثر واحد های صنعتی که در دیگر حوزه ها مشغول به فعالیت هستند نیاز به دستگاهی دارند تا بتواند آبی را که در سایر دستگاه های آنها جهت خنک سازی استفاده می شود را از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کرده و به نوعی خود باعث خنک شدن آب شود. اینجاست که نام برج خنک کننده به میان می آید و میزان اهمیت برج خنک کننده نیز مشخص می گردد.تقریبا می توان گفت در یک واحد صنعتی اگر خبری از برج خنک کننده نباشد عملا نمی توان مدت زیادی آن واحد را سر پا نگه داشتو با شروع به کار دستگاه ها و گرم شدن بیش از حد آب خنک کننده خواهیم دید که عملکرد دستگاه ها دچار اختلال شده و خط تولیدی اصطلاحا می خوابد.در واقع کار اصلی برج خنک کننده این است که سعی کند تا حرارت اضافی را از دستگاه ها گرفته و آنرا به محیط اطراف منتقل نمایدو هر چقدر بتواند این کار را با دقت عمل بالاتری انجام دهد قطعا از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و مسلما از هزینه طراحی و قیمت بالاتری هم برخوردار است.دستگاه برج خنک کننده که به لاتین cooling tower می گویند جز حیاتی و لاینفک هر واحد صنعتی به شمار می رود و اگر زمانی نتواند وظیفه خود را به خوبی اجرا نماید باید منتظر عواقب بعدی ان نیز باشیم و کمترین ضرر آن آسیب دیدن دستگاه ها و اختلال در خط تولید آن واحد صنعتی می باشد.همچنین در سیستم های سرمایشی و گرمایشی از برج خنک کننده به عنوان یک خنک کن و دفع حرارت های بیش از حد استاندارد استفاده می کنند.در واقع وجود این دستگاه در سیستم های سرمایشی و گرمایشی به چیلر ها کمک خواهد کرد تا حرارت نامطلوب خود را دفع نمایندبرج خنک‌کننده یا برج خنک‌کن (به انگلیسی: Cooling tower) وسیله‌ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هوا است. برج‌های خنک‌کن معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای حباب مرطوب هواپایین می‌آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج‌های خنک‌کن با چرخه بسته که به برج خنک‌کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.